Porady dla Pań

Trening Fitness - Twoje postępy
Twoje postępy w treningu fitness zależą w dużej mierze od Ciebie
Bądź świadomy swojego ciała i ćwicz technicznie
Wiele osób przychodząc na zajęcia oszukuje, że ćwiczy – każde ćwiczenie wykonuje byle jak np. cel ćwiczenia mięśnie pośladkowe - gdzie ważne jest ułożenie uda, kolana, stopy , bioder a ćwiczący poprzez złą technikę , złe ustawienie ciała nie zrealizuje celu ćwiczenia i taki trening oprócz machania nogą nic nie daje.
Z moich obserwacji wynika, że większość z osób, które przychodzą na zajęcia ma problemy z koordynacją, z prawidłową postawą, z prawidłowym napięciem właściwych mięsni, z małą elastycznością.
I tak np popularne zajęcia Zumby oprócz tańca i zabawy fitness nie wzmacniają mięśni i nie uelastyczniają ciała. I prowadzone przez Instruktorów po „ aż” 2 dniowym szkoleniu ( bo szkolenie może zrobić każdy kto chce jak zapłaci w dolarach) nie prowadzi do efektów.
Zastanów się jak ćwiczysz i u kogo trenujesz – bo to ma znaczenie !

Wskazówki dobrego stretchingu dla każdego

- aby stretching przynosił efekt należy przy powtarzaniu tego samego ćwiczenia wziąć jako punkt wyjściowy największe rozciągniecie osiągnięte poprzednim razem, napiąć mięsień i ponownie go rozciągnąć.
- po zakończeniu ćwiczeń danej grupy mięśni należy rozciągnąć także mięśnie działające przeciwnie - antagonistyczne.
- przy rozciąganiu mięśni nóg najpierw rozciągaj zginacze
(przednia część ud) potem prostowniki (tylna część ud)
- jeśli jedna strona jest bardziej napięta niż druga należy rozpocząć stretching od niej.
- nigdy nie "sprężynujemy" w pozycji ekstremalnej
- nie rozciągamy się na siłę , zawsze do granicy bólu.Zapytanie bardzo częste, na których zajęciach ćwiczymy brzuch?

Nowoczesne treningi fitness nie składają się z ćwiczeń jedynie na mięśnie brzucha - nie izolujemy grup mięśniowych! Treningi mają obejmować jak najwięcej grup mięśniowych, brzuch ćwiczymy także podczas marszu czy biegu ........)
Także w odpowiedzi na pytanie - wszystkie treningi fitness zadziałają na twój brzuch ale ........
każdy z nas ma inną sylwetkę i u każdego efekt ćwiczeń będzie inny, dlatego zestaw ćwiczeń grupowych jest zawsze ogólny w grupie nie dopasuje się treningu do indywidualnych potrzeb to tak jakby stomatolog leczył tego samego zęba wszystkim taką samą metodą ...)
Dlatego polecam również treningi indywidualne - personalne dopasowane do budowy, sylwetki tak aby wiedzieć co jest nalepsze w ćwiczeniu dla mnie nie dla innych ...)
Trener personalny : Katarzyna Przychocka - Kusek

JEŚLI PO TRENINGU FITNESS BOLĄ CIĘ KOLANA LUB KRĘGOSŁUP PRZYCZYNĄ MOŻE BYĆ ŹLE DOBRANE OBUWIE!

JAK DOBRAĆ OBUWIE DO TRENINGU FITNESS?

Wybór obuwia sportowego jest obecnie ogromny, kuszą nas kolory, fasony i tak zwana promocja czyli dobra cena sezonowa. Ale pamiętajmy dobrze dobrany but sportowy kupujemy na kilka lat a przeznaczony tylko do treningu na sali fitness będzie nam służył naprawdę długo.
Jak rozpoznać jakie buty są najlepsze do treningu fitness. Z pomocą powinni przyjść sprzedawcy, ale często nie posiadają oni wiedzy z tego zakresu.

Na co zwracamy uwagę?
- Elastyczna podeszwa znacznie cieńsza niż w butach do biegania.
- Obuwie do treningu fitness nie musi posiadać poduszek powietrznych , gdyż nowoczesne podłogi posiadają odpowiednią amortyzację pochłaniającą wstrząsy, taka podeszwa wskazana jest tylko dla osób o dużej masie ciała po to by zmniejszyć obciążenie stawów.
- Zwracamy uwagę aby but się nie ślizgał, podeszwa nie powinna być całkiem płaska.
- Zapiętek powinien trzymać piętę.
- Tył buta powinien być dobrze dopasowany może sięgać przed kostkę natomiast za kostki
(szczególnie u osób ,u których dochodzi do częstych skręceń stawu skokowego)
- Dobierajmy obuwie z materiałów oddychających gdyż stopa bardzo mocno pracuje na treningu fitness i poci się.
- Najlepsze jest obuwie sznurowane , ponieważ stopa w zależności od dnia będzie bardziej lub mniej opuchnięta.
- Kupuj obuwie fitness trochę większe gdyż podczas treningu stopa może puchnąć.
- But fitness powinien posiadać spłaszczoną piętę aby ułatwiona była technika ćwiczeń
(kroki bazowe)
PAMIĘTAJ BUTY DO FITNESSU MAJĄ JEDNO PRZEZNACZENIE I NIE POWINNIŚMY PRÓBOWAĆ CZY SĄ UNIWERSALNE.

TWÓJ KRĘGOSŁUP W TWOICH RĘKACH

Ok. 80 % społeczeństwa uskarża się na dolegliwości ze strony kręgosłupa.
W dobie postępu technicznego, komputerów i telewizji zostaliśmy przykuci do krzesła, większość spraw możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Jednakże tak potrzebnego, naturalnego dla gatunku ludzkiego ruchu nie zastąpi żadne lekarstwo!
Stąd nowy trend w treningu fitness - cała gama treningów prozdrowotnych ukierunkowanych nie tylko na kondycję, odchudzanie ale również na przeciwdziałanie chorobom układu ruchu.
W naszym klubie to zajęcia Zdrowy Kręgosłup i Pilates , na których skupiamy się na wzmacnianiu mięśni fazowych i rozluźnianiu i rozciąganiu mięśni posturalnych.

Mięśnie fazowe - to mięśnie, których główną funkcją jest szybkie i dokładne wykonanie świadomego ruchu- funkcja dynamiczna.

Mięśnie posturalne - to grupa mięśni posiadających oprócz zdolności wykonywania ruchów zależnych od woli człowieka możliwość działania poza jego świadomością. Ich główną czynnością jest utrzymywanie prawidłowej postawy lub podtrzymywanie niektórych czynności organizmu. Mięśnie te umożliwiają np. oddychanie, utrzymywanie głowy i kręgosłupa w pionie.

DLACZEGO ODCZUWAMY BÓŁ KRĘGOSŁUPA?

Często mówimy bolą mnie plecy? I zastanawiamy się dlaczego? Tu znajdziesz wyjaśnienie.

W warunkach idealnych, grupy mięśni posturalnych i fazowych ze sobą współpracują. Umożliwiają różnym częściom narządu ruchu, w tym kręgosłupowi, harmonijne pełnienie swoich funkcji. Wzajemne kontrolowane napięcie i obciążanie przeciwstawnych grup mięśniowych pozwala w obrębie kręgosłupa na utrzymanie charakterystycznej pionowej postawy oraz przywracanie równowagi ciała w przypadku zmiany pozycji. Możemy to porównać do lin oplatających wysoki maszt, dzięki ich jednakowemu napięciu maszt utrzymuje pion. Podobnie w obrębie kręgosłupa najważniejsze jest by siły ciągnące ze wszystkich stron były zrównoważone. Musi być zachowana równowaga napięć mięśniowych między mięśniami posturalnymi i fazowymi. Zaburzona równowaga przeciąża tkanki miękkie, krążki międzykręgowe , stawy kręgosłupa powodując ból.

JAKIE GRUPY MIĘŚNIOWE ĆWICZYĆ ABY ZAPOBIEGAĆ BÓLOWI KRĘGOSŁUPA?

· MIĘSIEŃ PROSTOWNIK GRZBIETU
· MIĘŚNIE POŚLADKOWE
· MIĘSIEŃ BIODROWO - LĘDŹWIOWY
· MIĘŚNIE BRZUCHA
· MIĘŚNIE SZYI

DZIAŁANIA SPRZYJAJĄCE KREGOSŁUPOWI !!!!!!
· Aktywność fizyczna przynajmniej 2 x tygodniowo.
· Przeciwdziałanie otyłości.
· Zachowanie prawidłowej postawy.
· Racjonalne odżywianie.
· Podczas długotrwałej pracy siedzącej robić przerwy ( polecam piłkę Fit ball zamiast
krzesła - aktywne siedzenie)
· Unikanie spania na brzuchu.
· Pochylając się uginaj kolana.
· Ciężary podnoś na ugiętych nogach.

ZALECANE TENINGI FITNESS SPRZYJAJĄCE KRĘGOSŁUPOWI W FITNESS PLANET
- Zdrowy kręgosłup
- Pilates
- Shape
- Body Toning
- Fit ball
- Shape Stretch
- Body tubing
- Joga

PAMIĘTAJ - Twój kręgosłup w twoich rękach!
zapraszam na zajęcia Katarzyna Przychocka - Kusek

BÓLE  MIĘŚNI ( przysłowiowe zakwasy )  I JAK IM ZAPOBIEGAĆ?

Ból mięśni odczuwamy zwykle po dłuższych przerwach w treningu,
w przypadku obciążeń do których organizm nie jest przyzwyczajony. ból pojawia się najczęściej 1 lub 2 dni po wysiłku i jak badania wskazują nie jest spowodowany wydzielaniem się kwasu mlekowego co jest czynnikiem drażniącym, ale głównym powodem jest uszkodzenie włókien mięśniowych. Pod mikroskopem włókna mięśniowe wyglądają jak rozerwane ( badania wg. Friden Siostrom, Ekblom 1983r) Uszkodzenia włókien mięśni mogą pojawiać się tuż po ustaniu obciążenia, ale narastają osiągając swój szczytowy punkt po upływie od 1 do 3 dni goją się dopiero po tygodniu a pełna regeneracja następuje po 10 dniach.
Opisane uszkodzenia odczuwamy jako wrażliwość na ucisk, obrzęki, napięcia, sztywność, stany zapalne, ćwiczący dostrzega je dopiero dzień lub dwa po treningu jako ból mięśni.

RADA : Jak uniknąć bólu mięśni po wysiłku?
- Jeśli miałaś przerwę w ćwiczeniach, lub dopiero zaczynasz wybierz zajęcia o małej intensywności  małe obciążenia np bez hantelek, tubingu, mała amplituda i dynamika ruchu
Zgłoś instruktorowi na początku zajęć aby informował Cię jak zmniejszyć intensywność szczególnie jeśli trafiłaś na grupę bardziej zaawansowaną w ćwiczeniach.
- Powoli zwiększaj obciążenia i amplitudę ruchu podczas kolejnych treningów.
- Poprawiaj koordynację ruchów.
- Przyłóż się do rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających w końcowej części zajęć.
- Unikaj ćwiczeń wymagających zaangażowania dużej siły

SPOSOBY ŁAGODZENIA POWYSIŁKOWEGO BÓLU MIĘŚNI

PORADY
* Jeśli jesteś początkująca, lub miałaś przerwę w treningu, rozpocznij od zajęć
o mniejszej intensywności ( czyli wykonujesz mniejszą liczbę powtórzeń zadanego ćwiczenia, ćwiczysz bez dodatkowych obciążeń, nie zwiększasz tempa dla układu sercowo naczyniowego czyli jeśli jest bieg Ty maszerujesz!)
* Przyłóż się do rozgrzewki.
* Nie powtarzaj ćwiczeń, które wywołują ból.
* Zrób przerwę w treningu przy dużym bólu mięśni.
* Uzupełniaj płyny podczas treningu ( napoje izotoniczne, napoje dla sportowców) zawierające substancje przeciwdziałające zmęczeniu mięśni. np. L- Karnityna przyspiesza regenerację  i łagodzi powysiłkowy ból mięśni
* Zastosowanie ciepła np. sauna ( u Nas Infrared, gorąca kąpiel)
* Przyłóż się do stretchingu w końcowej części zajęć.

PAMIĘTAJ! BÓL MIĘŚNI NIE JEST NIEZBĘDNY DO ZWIEKSZANIA SIŁY MIĘŚNIOWEJ I PODNOSZENIA WYDOLNOSĆI A Z FIZYCZNEGO I PSYCHICZNEGO PUNKTU WIDZENIA MOŻE BYĆ SZKODLIWY.

Opracowanie: mgr Katarzyna Przychocka- Kusek

 

CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O ZDROWIU I FITNESSIE

FITNESS, KLUB FITNESS, ZAJĘCIA FITNESS, BYCIE FIT = ZDROWIE

 

Zastanawiasz się, po co Ci ruch, wysiłek fizyczny, po co masz się pocić?, płacić za tą usługę? przebierać a jeszcze dodatkowo kupować strój czy odpowiednie obuwie do zajęć.

Podjęcie działań zdrowotnych poprzez ćwiczenia to jedna z najprzyjemniejszych technik osiągalnych bezproblemowo w Naszych czasach.

Mamy do wyboru różne kluby fitness gdzie możemy aktywnie spędzić czas i poświęcić go tylko sobie jest to czas dla Nas dla Naszego zdrowia, dla poprawy samopoczucia, wyglądu, odstresowania. Ludzie kiedyś nie mieli takiej możliwości ćwiczeń jak teraz był po prostu Aerobik na sali gimnastycznej w szkole lub w domu kultury, nie było podziału na formy,  czyli intensywności zajęć., nie było szkoleń przygotowujących profesjonalnie do prowadzenia zajęć. Nie było zajęć fitness na lekcjach Wychowania Fizycznego, co obecnie już się pojawia.

Badania dowodzą, że tylko 3% Naszego polskiego społeczeństwa jest aktywna.

Ludzie starsi nie odczuwają w ogóle takiej potrzeby nie traktują sportu, jako możliwości dłuższego życia w sprawności – nie zastanawiają się nad przyczynami braku aktywności fizycznej ( bóle pleców, osteoporoza, zadyszka, otyłość, przykurcze, nadciśnienie i wiele innych). Za aktywność uważają pracę na działce, jazdę na rowerze – ale to za mało żeby przeciwdziałać określonym schorzeniom takie działania podejmowane są nieregularnie i nie wzmocnią nam potrzebnych grup mięśniowych, nie odchudzą, nie zlikwidują zadyszki itd.

Zastanówcie się czy Wasi rodzice są aktywni? sprawni?

Czy ja jestem aktywna?, sprawna fizycznie?

SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA – wg ( WHO) Światowej Organizacji Zdrowia

„ zdolność do efektywnego wykonania pracy mięśniowej” – jest to pojęcie szerokie określa poziom możliwości wysiłkowych i ruchowych. Sprawność fizyczna jest warunkiem koniecznym zdrowia, obejmuje ona wiele składowych, wśród których wymienia się:

- sprawność funkcji krążeniowo – oddechowych organizmu

- względną szczupłość ciała

- siłę, wytrzymałość mięśni i gibkość

Celem sprawności jest stan zdrowia fizycznego, warunkującego niskie ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.

 

JAKI PROGRAM ĆWICZEŃ WYBRAĆ

Programy zajęć fitness w Naszym klubie opracowujemy tak, aby każdy mógł w nich wziąć udział w zależności od stawianego sobie celu? Pamiętaj, że zajęcia pod dana nazwą

w Naszym grafiku mogą wyglądać inaczej w innym klubie ( U Nas stała kontrola poziomu

i przygotowania Instruktorów – Nauczycieli Fitness i szkolenia wewnętrzne podnoszenia jakości prowadzenia nowoczesnych form fitness)

Jeśli chcesz poprawić kondycję – wybierz zajęcia intensywne Cardio trening taki poprawi pracę układu krążeniowo – oddechowego ( Step, Bosu, Latino Fun, Cardio + wzmacnianie, Aerobik Ball)

Jeśli chcesz wzmocnić mięśnie – wybierz zajęcia typu Shape ze sprzętem fitness, wszystkie formy wzmacniania z dodatkowym sprzętem przynoszą niesamowite i szybsze efekty poprawy wyglądu sylwetki, nie rozbudowują mięśni, ale nadają im kształt i wysmuklają.

U Nas Tubing, Io Ball, Fow Tonic, Fit Ball, Hantle, Step.

Jeśli chcesz się odchudzić – każda forma u Nas będzie w tym pomocna w połączeniu z dietą

i umiejętnością pracy z tętnem ( instruktor wyjaśni Ci obliczenia), do odchudzania najlepszy jest trening utrzymujący się na jednakowej intensywności – 30 min, czyli tętno nie powinno

skakać!

Jeśli chcesz spłaszczyć brzuch i mieć silne plecy  – idealny trening Pilates oraz Pilates Flow

treningi mentalne, które poprawiają nie tylko wygląd, ale działają prozdrowotnie i dzięki specjalnej muzyce przeciwdziałają stresowi.

 

KIEDY EFEKTY TRENINGU FITNESS ????

Efekty ćwiczeń w zależności od realizowanych celów u każdego z Nas to inny czas, u kosmetyczki czy fryzjera poprawa wyglądu to 1 lub 2 godziny w Treningu fitness to niemożliwe, aby fitness spowodował pożądane zmiany musi odbywać się regularnie 2, 3 razy tygodniowo bez dłuższych przerw.

Najszybciej odczujemy zmiany samopoczucia – lepiej śpimy, mamy więcej pozytywnej energii dzięki wydzielanym podczas ćwiczeń Endorfinom – hormonom szczęścia, mamy pełniejszy oddech „ Nasze płuca również ćwiczą”, poprawia się podstawowa przemiana materii.

Następny efekt to poprawa kondycji znika zadyszka przy forsujących czynnościach ( np. wejście po schodach) zaobserwuj u siebie jak szybko tętno powraca do stanu wyjściowego na koniec zajęć im bliższe jest temu, z którym rozpoczynałaś trening tym lepsza poprawa Twojej kondycji (wzór tętna max 220 – wiek)

Po 3 miesiącach regularnych ćwiczeń powinny być widoczne efekty Twoich celów, ale u każdego w innym stopniu – indywidualna sprawa zależna również od Twojego zaangażowania w trening.

I na tym etapie, jeśli Twoje efekty są słabe największy Twój błąd to rezygnacja z treningu

Pamiętaj Twoim głównym motywem ćwiczeń powinno być na pierwszym miejscu ZDROWIE.

Daj sobie więcej czasu nie poddawaj się, porozmawiaj z trenerem o swojej sylwetce

i zmianach, których oczekujesz. Nie uzależniaj swoich wizyt w klubie od koleżanki, która nie może z Tobą przyjść Fitness musi być dla Nas przyjemnością i czasem dla siebie ( skupienie się na sobie, świadomość swojego ciała) wtedy znajdziesz przyjemność i EFEKTY.

 

Jeśli planujesz być mamą zacznij ćwiczyć przed ciążą, gdyż powrót do formy po porodzie będzie trwał znacznie krócej, jeśli wyćwiczysz mięśnie brzucha wcześniej nie będą potrzebne dodatkowe zabiegi poprawiające ich wygląd, wystarczy wrócić do programu – treningu z przed ciąży na pewno powrót do świetnego wyglądu i samopoczucia będzie szybszy.

Nasze klientki ćwiczą z Nami w ciąży do 8, 9 miesiąca, jeżeli ciąża jest prawidłowa podpowiadamy im, jakie ćwiczenia są bezpieczne, jeżeli ćwiczyłaś regularnie przed ciążą nie musisz szukać specjalnej gimnastyki możesz dalej kontynuować trening w swojej grupie.

 

JESTEŚ POCZĄTKUJĄCĄ UCZESTNICZKĄ ZAJĘĆ FITNESS, JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZAJĘĆ, NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ.

 

OBAWY

Chcesz rozpocząć ćwiczenia, odczuwasz tremę, zastanawiasz się czy dasz radę wytrzymać całe zajęcia bez zadyszki, a jak się pogubię, jak będzie mi trudno, nie dam rady zrobić tylu powtórzeń co trzeba, nie znam kroków bazowych. Każdy ma wątpliwości przed rozpoczęciem ćwiczeń szczególnie, jeśli nigdy w takich zajęciach nie uczestniczył.

I tu istotną rolę odgrywa Nasz doświadczony Trener Fitness zajęcia poprowadzi tak, aby każdy uczestnik sobie poradził, pokaże kilka wersji danego ćwiczenia będzie umiał stopniować poziom trudności ćwiczenia tak abyś mogła wybrać wersję, którą na dany dzień treningu dasz radę wykonać. Stosujemy tą zasadę we wszystkich naszych lekcjach.

 

STRÓJ I OBUWIE DO TRENINGU FITNESS

Strój powinien być wygodny, oddychający  spodnie ¾ lub długie zakrywające kolana, co pomaga przy ćwiczeniach w pozycjach niskich zwłaszcza w klęku, oraz przy ćwiczeniach na sprzęcie, koszulka dopasowana.

JAK DOBRAĆ OBUWIE DO TRENINGU FITNESS?

Wybór obuwia sportowego jest obecnie ogromny, kuszą nas kolory, fasony i tak zwana promocja, czyli dobra cena sezonowa. Ale pamiętajmy dobrze dobrany but sportowy kupujemy na kilka lat a przeznaczony tylko do treningu na sali fitness będzie nam służył naprawdę długo.

Jak rozpoznać, jakie buty są najlepsze do treningu fitness? Z pomocą powinni przyjść sprzedawcy, ale często nie posiadają oni wiedzy z tego zakresu gdyż nie są uczestnikami zajęć fitness.

Na co zwracamy uwagę?

- Elastyczna podeszwa znacznie cieńsza niż w butach do biegania.

- Poduszka powietrzna szczególnie u osób z dużą nadwagą lub przy bólach kolan, co w pierwszej kolejności pochłania wstrząsy.

- Zwracamy uwagę, aby but się nie ślizgał, podeszwa nie powinna być całkiem płaska.

- Zapiętek powinien trzymać piętę.

- Tył buta powinien być dobrze dopasowany może sięgać przed kostkę natomiast za kostki

( szczególnie u osób, u których dochodzi do częstych skręceń stawu skokowego)

- Dobierajmy obuwie z materiałów oddychających gdyż stopa bardzo mocno pracuje na treningu fitness i poci się.

- Najlepsze jest obuwie sznurowane, ponieważ stopa w zależności od dnia będzie bardziej lub mniej opuchnięta.

- Kupuj obuwie fitness trochę większe gdyż podczas treningu stopa może puchnąć.

- But fitness powinien posiadać spłaszczoną piętę, aby ułatwiona była technika ćwiczeń

( kroki bazowe)

PAMIĘTAJ BUTY DO FITNESSU MAJĄ JEDNO PRZEZNACZENIE I NIE POWINNIŚMY PRÓBOWAĆ CZY SĄ UNIWERSALNE.

 

ZASADY, KTÓRYCH MUSISZ PRZESTRZEGAĆ PODCZAS TRENINGU FITNESS

- Zgłoś Trenerowi Fitness swoje problemy zdrowotne przed rozpoczęciem treningu.

- Nie jedz 1 godzinę przed treningiem fitness.

- Przychodź na zajęcia punktualnie tak, aby zacząć trening od rozgrzewki- jest to bardzo istotna część treningu zapobiegająca urazom i przygotowująca Twój organizm do wysiłku.

- Przykładaj się do ćwiczeń.

- Wykonuj tyle powtórzeń ile możesz, nie ćwicz na siłę.

- Pij wodę co 15 min, nawet, jeśli nie odczuwasz pragnienia.

- Nie wstrzymuj oddechu! ( nieświadome wstrzymywanie oddechu może doprowadzić do omdlenia)

- Słuchaj technicznych wskazówek Trenera Fitness, zła technika ćwiczeń prowadzi do przeciążeń i urazów.

- Nie wykonuj ćwiczeń sprawiających ból zgłoś to Trenerowi Fitness.

- Nie wykonuj ćwiczeń na siłę dobieraj intensywność do swoich aktualnych możliwości, jeśli jesteś początkujący wybierz wersję łatwiejszą, nie naśladuj tych, co ćwiczą przed Tobą i mogą wykonać wersję trudniejszą.

- Nie żuj gumy podczas zajęć – niebezpieczeństwo zachłyśnięcia.

- Nie rozmawiaj podczas zajęć uniemożliwia to skupienie innych i jest brakiem szacunku dla pracy Trenera Fitness.

http://www.royalfitnessplanet.com.pl/

Wszelkie prawa zastrzeżone .

"Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia" - stwierdza w artykule pierwszym ustawa z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. nr 24 poz. 83).